Abi Bi Öğrenci Uzatır mısın?

Ömrümüz boyunca bitmesini en çok arzulayıp bitince de geri dönmek isteyeceğimiz tek şey belki de öğrencilik hayatı. Sorumluluk almadan sorumluluk öğrendiğimiz bu yıllar, elbette hayatımızın geri kalanının şekillenmesindeki en önemli dönem. Ben de çiçeği burnunda bir mezun olarak üniversite hayatında kariyerim için ne yapabilirim diye düşündüğüm yılları  sizinle şöyle bir gözden geçireceğim. İçinde sınavları, bütleri, aşkları ve bir türlü odasında olmayan fakülte sekreterlerinin olduğu bir dört yıl nasıl verimli hale getirilebilir diye düşündüğümde aklıma direkt bunu daha önce yapanlar geldi.

Bölümünüzden Mezunlarla İletişime Geçin

deneyimli mezunlar

Ben şansa inanmam başarının tek sırrı tecrübeli olmaktır diye bir giriş yapmak isterdim ama sanırım yaptım da 🙂 Bir işi sizden daha iyi bilenler genellikle o işte daha çok tecrübesi olanlardır. Siz okul sıralarına yeni otururken daha önce bu sıralarda oturmuş hatta şu an sizin mezun olduğunuzda yapmayı planladığınız mesleğin en uç noktasında olan insanlar size gerçek anlamda çok katkı sunacaktır. Onların geçtiği yollar, okuduğu kitaplar, kariyer adımları, yaptıkları yanlışlar kısaca her şeyleri PowerPoint’ten slayt okunan derslerde bulamayacağınız türden. O zaman ne duruyorsunuz? Sosyal medya gibi bir nimet varken çeşitli mecralardan onlarla iletişime geçin ve soru sorun. Emin olun onlar da bir zamanlar geçtikleri yolları hatırlayıp size seve seve yardım edecektir.

Gelecekteki Patronlarınızla Bir Araya Gelin

patronunla tanış

Konunun başlığı biraz garip gelebilir tabii, ben daha öğrenciyken nasıl patronlarımla bir araya gelebilirim diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Ülkemizde TedX kültürünün, girişimleri anlatmanın, bol bol bilgi akışının döndüğü o kadar çok program var ki. Kendimden örnek vereceksem Görsel İletişim okuyan biri olarak reklamın, tasarımın, sanatın olduğu her alanda bulunmaya çalışırken Reklam Yaratıcılar Derneği’nin Facebook’ta paylaşımı dikkatimi çekmiş ve kendimi onların düzenlediği ve sektörün ileri gelenlerinin öğrencilere ve yeni çalışanlara yönelik konuşmalarının, öğütlerinin ve bolca anılarının anlatıldığı etkinliklerde bulmuştum. Vee şuan çalıştığım reklam ajansını haftasonumdan feragat ederek gittiğim etkinliklerin birinde buldum. Yani kısacası gelecekteki patronlarımla taa öğrenciyken buluşmuşum bile 🙂

Sertifika mı? Diploma mı?

sertifika mı diploma mı

Diploma almanın neredeyse nefes almak kadar normal olduğu ülkemizde unutmayın ki sınavlarda rakip olduğunuz, çan sisteminde rakip olduğunuz arkadaşlarınızla iş görüşmelerinde de rakipsiniz. Her işveren doğal olarak en iyi iş arkadaşını ister ve siz de kolayca iş bulmanız için bu tanıma uygun olmalısınız. Kendi mesleğiniz ile alakalı düzenlenen konuşmaları, eğitimleri takip edin ve katılın kiminde iyi ki gitmişim diyeceksiniz bazen zamanın geçmesini isteyip sürekli saate bakacaksınız orası muamma ama kesin olan şu ki aldığınız sertifikalar sizi gerçekten çok öne geçirecek. Diploma bir işi yapmadaki yetkinlik belgesi ise sertifikalarda öğrencilik hayatınız boyunca boş durmadığınız, koşturduğunuzun belgesidir 🙂

Sanat Senin İçindir

hayatın parçası sanat

Sanat toplum için mi sanat için mi tartışmaları şöyle dursun; sanatın olduğu her yer size her anlamda çok şey katacaktır. Bazen anlamlandıramadığımız çoğu eser aslında beğenerek izlediğimiz Hollywood yapımlarına ilham kaynağıdır. Gezerek, okuyarak konserde bağırarak şarkı söyleyerek aslında kendinize bilmeden çok iyilik yapıyorsunuzdur, onlarca kişisel gelişim kitaplarının yerini dolduramayacağı bu eylemler sizin gelişmenizde adeta anne sütü etkisi yapar ruhunuzu besler. Gezin, görün, öğrenin  ve en önemlisi hepsindende tat almayı unutmayın.

Creatuce Dijital Medya Stajyeri

Bedrettin BAYASLAN

bedrettin bayaslan