Butik Ajanslar ile Çalışan Mutlu Markalar

Yaratıcı reklam konusunda birçok profesyonel, markalar için daha büyük -aslında daha kalabalık demek daha doğru- ve daha global bir ajansın daha iyi olduğu fikrine sahiptir. Genel kanı, markaların kalabalık ajanslarla çalışarak daha iyi sonuçlar elde edebileceği yönündedir. Ancak belirli bir projeyle bir etki yaratmak, bir sıçrama yapmak istediklerinde, bu ister bir web sitesi tasarımı isterse de bir etkinlik projesi olsun, büyük markalar butik ajanslar ile çalışabileceklerine güvenebilirler.

Çünkü genel kanının aksine büyük markalar butik ajanslarla harika işler yapabilirler. Fakat büyük markaların kalıplaşmış alışkanlıkları ve kalabalık ajanslar ile olan uzun süreli ilişkileri vardır. Bundan dolayı bir butik ajansla daha başarılı olabileceklerini bilseler dahi önceki ajansları ile olan ilişkilerini koparma konusunda tereddüt ederler. Fakat büyük markaların butik ajanslarla çalışması gerçekten çok mantıklıdır. Peki, bu nedenler neler?

1)  Butik Ajanslar Yeniliğe Açıktır ve Uyumludur:

Ajans çalışmalarında yaratıcılık ve yenilik oyunun adıdır – ve bu kavramların hiçbirinin kalabalık olmakla ve büyük bütçelerle ilgisi yoktur. Aslında, butik ajanslar çoğu zaman, reklamcılıkta iz bırakmak ve görülebilir olmak istediklerinden değişen ihtiyaçları karşılamak için yeni yaklaşımlar geliştirirler. Butik ajanslar yeni şeyler denemek için sadece istekli değildir, genellikle bu onların olmazsa olmazıdır.

2)  Butik Ajanslar Özel Uzmanlık Alanlarına Sahiptir:

Bazı butik ajanslar çok çeşitli hizmetler sunmayabilir, ancak sundukları hizmetlerde çok güçlü bir uzmanlığa sahip olmaları mümkündür. Örneğin, açıkhava için bir ilan ihtiyacı olduğunda akla ilk gelen büyük bir ajansla çalışmaktır; fakat infografik ihtiyacı olduğunda bu konuda uzmanlaşmış bir butik ajansa yönelmek çok daha mantıklıdır. Çünkü infografik tasarımı her tasarımcının çok iyi olmadığı bir alandır.

3)      Büyük Ajansta İşleri Küçük Rütbeliler Yapıyor Olabilir:

Kalabalık ajanslar kendi yüksek maliyetleri dolayısıyla butik bir ajansa göre aynı iş için daha büyük bütçeler çıkarırlar. Tanınmış ve popüler çalışanları üzerinden tanıtım yapmayı çok severler ve bu insanların dehasını ön plana çıkarırlar. Ancak işlerinizin okuldan yeni mezun olmuş, az deneyime sahip kişilerden oluşan bir ekip tarafından yapılmadığını ne yazık hiçbir zaman bilemezsiniz.

Unutmayın, büyük ve kalabalık ajansı ile sizi çalışmaya ikna eden ünlü yaratıcılar muhtemelen bir süre sonra projelere sadece “yön” vereceklerdir. 

Butik bir ajansta ise organizasyon ve iş süreçleri oldukça sadedir, bu nedenle ajansla tanışırken gördüğünüz ekip, çok büyük ihtimal tüm işinizi yapacak ekiptir.

4)      Butik Ajanslar Daha Fazla Önemser

Büyük bir ajansta, yapılan işler genellikle ‘’ödül’’ odaklı değerlendirilirken iyi bir butik ajansta ise aynı ölçüm müşteriye verilen ‘’fayda’’ bazında değerlendirilecektir. Büyük markaların vereceği bütçeler bir butik ajansın gelirinin büyük bir kısmına karşılık gelecektir. Bundan dolayı büyük markalarının mutlu olması onların en büyük kazancı olacaktır.

Bir butik ajansın büyük markalar için daha iyi bir seçim olmasının çok iyi nedenleri var. ‘’Peki bir butik ajans, markamızın ihtiyaçlarını gerçekten karşılayabilecekler mi?’’ endişesinin giderilmesinde de bizim gibi çevik ekiplere sahip, sade iş süreçleri olan ve 360 derece bütünleşik işler yapabilen ajanslar, markalara oldukça güçlü rasyonel argümanlar sunabilmektedir.

Eğer markanızın neden bir butik ajansla çalışması gerektiği hakkında daha fazla detaya ve bilgilendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız ve/veya kafanızda soru işaretleri varsa bunları birlikte konuşmaktan mutluluk duyarız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*