En İyi Reklam Ajansı Neyi İfade Eder?

Fransızcada vekâlet, vekillik kurumu, aracı kuruluş anlamına gelen ‘’agence’’ kelimesi Türkçe’ye ‘’ajans’’ olarak geçmiştir. Ajans, günümüzde oldukça yaygınlaşmış, birçok kişinin aşina olduğu bir kavramdır. Fakat ajans dendiğinde herkesin zihninde aynı şeyler oluşmaz. Çünkü birçok ajans türü vardır; sinema ve dizilerde oyunculuk yapmak isteyenleri bünyesinde bulunduran cast ajansları, haber üreten ve satan ajanslar, devlet destekli kalkınma ajansları ve özellikle moda çekimleri için olmazsa olmaz bir görev üstlenen manken ajansları gibi. Fakat biz bugün bu ajanslardan değil, reklam ajanslarından ve en iyi reklam ajansı kavramından söz edeceğiz.

Reklam ajansında çalışmanın birçok güzelliği olsa da bu ortamların oyun parkları olmadığını da bilmek gerekiyor. Son yıllarda, sanırım dizilerin etkisiyle ajansların çok eğlenceli, sürekli oyun oynanan, geyik yapılan yerler olduğu düşünülmeye başlandı. Dolayısıyla Google’a en iyi reklam ajans diye aratıp çok kısa bir araştırma sonucunda reklam ajanslarına staj için başvuru yapan gençler ve hevesli reklamcılık öğrencileri stajlarının ilk günlerinde büyük düş kırıklığına uğradılar. Yanlış anlaşılmasın, reklam ajansları sıkıcı yerler değildir. Fakat ajanslar birer lunapark da değildir. Eğer üretmekten, insanlarla birlikte grup halinde problem çözmekten ve bunu bir yolculuk olarak görmekten keyif almazsanız işte o zaman en iyi reklam ajansı bile sıkıcı olabilir. En iyi reklam ajansı demişken…

en iyi ajans yarışması

En iyi reklam ajansı hangisi?

En iyi reklam ajansı müşterisine en çok para kazandırandır. Gerçekten de ticari olarak başarılı olması için bir markaya hizmet etmek dışında bir reklam ajansının ne görevi olabilir ki? Tabii ki bunun tek yolu sadece satış yapmak değil. Örneğin, kurumsal film de bu amaca hizmet edecekse onu da en iyi yapmak, bir ajansın en iyi ajans sınıfında yer almasını sağlayabilir. Ajansların görevi eğlenceli bir ortamda birbirine yakın ruhları bir araya getirmek de değildir. Bu en iyi ajans olma yolunda bir etmendir. Amaç bu olunca ya da bunun hayali kurulduğunda iflas etme potansiyeli çok yüksek yeni bir ajans daha kurulmuş olur. En iyi reklam ajansı olmanın tek yolu en iyi işleri yapmaktır ve en iyi iş de doğru iştir.

doğru iş nedir

En iyi reklam ajansını anladık da doğru iş nedir?

Bazen ayrıntılarda boğulurken temel konuları gözden kaçırabiliyoruz. Örneğin, reklamcılık sektöründe ödül almanın birçok faydası var. Ödüller, müşterilerin ve sektör çalışanlarının bir araya gelmesini sağladığı gibi reklamcılar için kendilerini daha özgür biçimde gösterebilecekleri platformlar sunuyor. Fakat bu işlerin yaratıcılığı, etkisinden daha öne çıkmaya başladığında bir soru ortaya çıkıyor. Reklamcılık bu muydu? En iyi reklam ajansı olmak en çok ödülü almak mı demekti? Aslında işin doğasıyla uyuşmayan bu durum ajanslar arasında da bir çatışmaya sebep oluyor ve müşterilerin algısında bir yanlışlık yaratıyor.

Bir marka, reklam ajansını ödül sayısına göre seçtiğinde ödül alan işlerin bir benzeri onlar için yapıldığında iletişim sorunlarının da çözüleceğini düşünüyor. Fakat bu mümkün olmuyor. Çünkü sorun şu ki; hedef kitle o ödül alan reklamda gönderme yapılan filmi izlememiş olabiliyor ve o şakayı anlamayabiliyor. Bu şakayı anlayamadığında ise gülmüyor ve markanın ne iş yaptığını unutmaya başlıyor. Böylelikle satışlar eskisi gibi olmadığında marka tarafındaki sorumlu kişi artık üstü tozlanmaya başlayan o ödülü hatırlıyor ve iç çekerek tüh demek durumunda kalabiliyor.

En iyi ajans doğru işler yapan ajanstır. Doğru iş ise problem çözen iştir. İletişim sorunu mu, satış sorunu mu, motivasyon sorunu mu her neyse ona çözüm üretir, etki bırakır ve akılda kalır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*