En İyi Reklam Ajansı Olgusuna Yaklaşmak

Hayatta her şey başlangıç ve bitişlerden ibaret bu ikisinin ortasını yaşadıklarımız, tecrübelerimiz, hatalarımız, doğrularımız dolduruyor. Sonu olan ve sonu gelmesi en çok arzu edilen okul hayatı aslında bitişi değil başlangıcı ifade ediyordu benim için. Mezun olduğum görsel iletişim bölümü niteliği açısından bana birçok başlangıç seçeneği sunmuştu. TV sektörüne de atılabilirdim, bir ajansta metin yazarı da olabilirdim; kendi başlangıcımı seçmek ve bitişe doğru içini doldurmak benim için en zor kısımdı. Evet sadede gelecek olursak ben reklam dünyasını kendime bir başlangıç olarak seçmiştim. Hepimizin gönlünde yatan en iyisini bulmak, yaşamak hissi beni de sarmıştı ve en iyi ajans, en iyi şartlar, en iyi ortamı bulma arzusu beni Türkiye’de bulunan en iyi reklam ajansı araştırmaya itmişti.

En iyi reklam ajansı kavramını irdelediğimiz yazıyı şu linkten okuyabilirsiniz: https://creatuce.com/en-iyi-reklam-ajansi-neyi-ifade-eder

En iyi reklam ajansı yolunda klasik bir ilk adım

Araştırmama nereden başlayacağımı biliyordum fakat kriterlerim ne olacaktı o konuda bir fikrim yoktu, zaten fikrim oluşması için bütün ajanslarda hatırı sayılır şekilde çalışmam, makine öğrenmesi kullanıp veriyi analiz ederek iyi çözümler bulmam gerekti ben bu işi Google’a bıraktım 🙂 Sayfalarca sonuç ve  üstlerde çıkan birkaç adwords reklamı arasında günlerce yanıt aradım. Sanırım unuttuğum bir şey vardı ki yanıt sayfalarda değil başlangıcını yaptığım hayattaydı, her şeyin göreceli olduğundaydı, yıllarca sorulan doğduğun yer mi? doyduğun yer mi? sorusundaydı belki de.

Aydınlanma anı

Yaşadığın, çalıştığın, mesken tuttuğun yeri güzelleştirmenin kendi elimde olduğunu çok sonradan gıpta ettiğim şartlarda çalışan insanların bile şikayet edişinde gördüm. Kriterlerin değil de çevrendekilerin önemi, en iyiyi şartlarda, ofislerde, makinelerde değil insanlarda aramanın çoğu şey için başlangıç evresinde olduğum dönemde bitişe doğru güzel tecrübe, yaşanmışlık, keyifli günleri doldurmanın anahtarını bana verdiğini şimdiden görebiliyorum. William Shakespeare’in unutmamak, hayatıma adapte etmek için odama astığım bir sözü var.” En iyiyi bulmak için uğraşırken, iyiyi kaybediyorsunuz.” Herkesin elindeki imkanları kötülemeden en iyiyi bulması dileğiyle:)

Bize görüş, yorum ve eleştrilerinizi göndermeyi unutmayın.

Bedrettin Bayaslan

Creatuce Reklam Ajansı / Jr. Dijital Medya Sorumlusu