Medikal Reklam Ajansları ve Stratejiler

Medikal reklam ajansları sağlık alanında ürün üreten ve hizmet veren firmalar için, marka tanıtımını yapmak, doğru hedef kitlesine ulaşmalarını sağlamak, müşteri ve hedef kitleyi bilgilendirmek ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak adına stratejiler, kampanyalar ve etkinlikler geliştiren, bunların doğru bir şekilde uygulanmasını sağlayan şirketler olarak en genel şekliyle tanımlanıyor.

Medikal Reklam Ajansları Ne İş Yapar?

medikal pazarlama

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişen alışkanlıklar, hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sağlık alanında da kişilerin algısını değiştirmeye devam ediyor. Sağlıklı yaşam algısı, önceleri doktora düzenli gitmek ve gerekli durumlarda tedavi olmakla sınırlıydı. Şimdilerde doktora gitmek yerine teknolojik cihazlar ve bilgiye erişimin kolaylaşması sayesinde kendi kendimizi iyileştirmeye yöneliyoruz. Adımlarımızı sayıyor, yiyeceklerimizin değerlerini ölçüyor, kan basıncı, kalp atışı, şeker ve su ihtiyacı gibi tüm bilgileri bileğimize taktığımız bir cihazdan anında öğrenebiliyoruz. Doktorumuza danışmak için klinikten randevu almıyoruz. Onun yerine doktorlara sosyal medya hesapları üzerinden soru sorabiliyoruz. Sağlık ile ilgili herhangi bir şüphe duyduğumuzda arama motorlarına dalıyor, bloglardaki makalelerden, kanallardaki videolardan bilgi ediniyoruz.

Bu durum sadece hasta ve doktorlar ile sınırlı kalmıyor elbette; ilaç firmaları, tıbbi cihaz üretici ve satıcıları, hastaneler, eczaneler gibi tüm sağlık ve sağlık ürünü kuruluşları müşteri ve hedef kitleleriyle iletişime geçebilmek, satış ve verimliliği arttırmak, bilinirlik sağlamak gibi uygulamalar için dijital medya yeteneği kazanmaya ihtiyaç duyuyor. Medikal içerik yönetimi, sağlık iletişimi uygulamaları, dijital platformların hangisinin en doğru olduğunun belirlenmesi bunların tasarımı gibi tüm çalışmaların yürütülmesi, üstelik yasal kısıtlamalar çerçevesinde yönetmelikle uygun olmasının sağlanması firmaların kendileri için büyük bir iş yükü anlamına geliyor. Bu nedenle bu firmalar medikal reklam ajansları ile çalışmayı tercih ediyor.

Medikal Firmalar İçin Dijital Medya Stratejileri

medikal reklam stratejileri

Salık sektörünün en önemli rollerine sahip ürünlerinden olan tıbbi teşhis ve tanıma cihazları, her ne kadar ileri teknoloji uygulamalarından faydalanarak üretilmiş olsalar da, iş pazarlama ve dijital medyada var olmaya gelince biraz daha farklılaşıyor. Diğer endüstriyel ürünlerin dijital medya pazarlamasında gerisinde kalan bu ürünler için, kendi saygıdeğer alanlarında öne çıkabilme fırsatları da bulunuyor. Bu da elbette doğru bir pazarlama stratejisiyle mümkün oluyor.

Sağlık Kuruluşlarının Web Siteleri Nasıl Olmalı?

medikal firmalar için dijital pazarlama

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren firmaların, kendilerini tanıtabilecekleri ilk ve en etkili alanlardan biri, firmanın kurumsal web siteleri oluyor. Klasik ve en eski alışkanlıklara göre medikal firmalar web sitelerinde daha çok firmanın adres, telefon, misyon, vizyon vb. kimlik bilgilerini paylaşmak, marka ve ürün beyanında bulunmak, firmanın (varsa) kendi ürünlerinden ve diğer hizmetlerinden bahsetmek amacıyla yaratılan içeriklerin bir araya geldiği bir platform haline geliyor. Ancak bu firmaların web sitelerini bir iletişim aracı olarak görmeleri gerekiyor. Kullanıcılar, bu kuruluşlarda en çok güven arıyor ve dolayısıyla firmaların da bu mesajı en doğru şekilde verebiliyor olmaları gerekiyor. Bu nedenle medikal firmalar, web sitelerinde kullanıcıların neler görmek, okumak, izlemek amacıyla bu sitelere girebileceğine odaklanmaları faydalı olabiliyor. Hedef kitlenin ihtiyaç duyabileceği, talep edebileceği bilgi ve içeriklere yer vermek, bunları etkileyici tasarımlarla sunmak gerekiyor.

Medikal Reklam Ajansları Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Hizmeti Veriyor mu?

medikal reklam ajansları

Web sitelerinin, kullanıcı aramalarında,  arama motorlarında üst sıralarda çıkabilmek adına uyguladıkları çalışmalara arama motoru optimizasyonu deniyor. En yaygın SEO adıyla bilinen bu uygulamalar, diğer alanlarda olduğu gibi medikal reklam ajansları için önemli rol oynuyor. Dijital medya pazarlaması alanında ciddi kısıtlamalara maruz kalan medikal firmalar için SEO uygulamaları diğer web sitelere oranla daha çok ihtiyaç yaratabiliyor. Medikal firmaların bu noktada düştüğü en büyük hatalardan biri, zengin bir içeriğe sahip bir web sitesi yarattıktan sonra arama motorlarının en üst sıralarına yerleşmeyi beklemek oluyor. Evet, arama motoru optimizasyonunda kalite ve gerçekten faydalı içerik yaratmak önemli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor. Ancak oldukça sık değişen arama motoru algoritmaları sebebiyle bu içerikler çok hızlı bayatlıyor. Bu nedenle arama motorlarında en üst sıralarda görünmek ve buralarda kalıcı olmak isteyen medikal reklam ajansları bu firmalar için sürekli olarak zengin içerikler sağlamaları gerekiyor.

Sosyal Medyada Medikal Firmalar

medikal firmalar

Medikal firmaların içine çok sık düştükleri bir ikilem var. Sosyal medyada var olmak ya da olmamak. Genellikle bu firmalar, hedef kitle ve potansiyel müşterilerinin sosyal medyada aktif rol almayan kişilerden oluştuğunu varsayıyor. Bu mecraların sağlık sektörü için faydasız olduğunu düşünüyor. Ancak hem ülkemizde hem dünya genelindeki sosyal medya kullanıcı sayısı ve aktivitesi rakamlarını göz önünde bulundurduğumuzda, bu durumun imkansız olduğu da hemen anlaşılıyor. Bugün dünyada Facebook kullanıcı sayısı 1 milyarı ve Twitter kullanıcı sayısı 240 milyonu aşmış durumda. Türkiye’de 80 milyon kişiden yaklaşık 48 milyonu aktif sosyal medya kullanıcısı. Dolayısıyla da bu popülasyonun içinde medikal firmaların hedef kitlesinin yer almaması mümkün olmuyor.  

Sosyal medya, firmalar ile bireyler arasında birebir iletişim kurma, soru sorma ve anında cevap alma için en faydalı, hızlı ve ücretsiz bir alan. Doğru bir sosyal medya stratejisiyle medikal firmalar, müşteri ve hedef kitlesiyle sağlıklı iletişim kurma fırsatına sahip oluyor. Bu da marka bilinirliği yaratma ve sadakat oluşturmada etkili bir rol oynuyor. Müşterilerin ihtiyaç ve taleplerini en net şekilde öğrenmenin yolu sosyal medyadan geçiyor. Medikal firmaların sosyal medyada var olmaları firmalar için olduğu kadar müşteriler ve hedef kitle için de fayda sağlıyor.

Medikal Firmalar İçin Dijital Medya Ölçümlemenin Önemi

sağlık iletişimi

Dijital medyanın en önemli avantajlarından biri, sonuçların ölçümlenebilir olması. Web sitesinde paylaşılan bir bilginin, sosyal medyada başlatılan bir kampanyanın ya da gönderilen bir e-postanın ne kadar kişiye ulaştığını, kaç kişinin ilgisini çektiğini ya da kaç kişinin hoşuna gitmediğini gerçek zamanlı olarak görmek mümkün. Bir dijital pazarlama uygulaması (örneğin e-mail pazarlaması) ne kadar eskimiş olursa olsun, doğru kullanıldığında ve sonuçları doğru ölçüldüğünde hedef kitle için en doğru alan haline gelebiliyor. Bir kampanya, sonuçları ölçümlenmediğinde başarısız olmasına rağmen devam ettirilebiliyor. Bu da firmalar için gereksiz bir maliyetin sürekli olarak çöpe gitmesine sebep oluyor. Dijital pazarlama hareketlerinin tamamını ölçümleyerek bir sonraki adımın ne olduğuna en doğru şekilde karar vermek de kolaylaşıyor.

Kısacası…

Ölçümleme sonucunda birçok bilgi edinilebiliyor. İnsanlar hangi habere nereden tıklayarak gelmiş, en çok hangi mecrada firmayı arıyor, en çok aramaları yapıyor ve neyi öğrenmeye çalışıyor, ihtiyaç olunan bilgiler, merak edilenler, ilgi gösterilenler vs. gibi verilerin tamamı firmanın pazarlama faaliyetlerine de doğru bir şekilde yön veriyor.

Medikal Reklam Ajansları ve Sağlık Pazarlamasında Strateji Oluşturmak İçin Kullandıkları 5 Temel Adım

medikal firmalar için sağlık iletişimi

Yönetmelikler sebebiyle birçok alanda kısıtlanan sağlık pazarlaması için sosyal medyada hayatta kalmak, medikal firmalar için giderek zorlaşıyor. Medikal reklam ajansları da bu anlamda müşterilerine hizmet verme konusunda özgür davranamıyor. Müşteriler dijital mecralarda her gün en az üç saatlerini harcıyor olsa bile, sağlık ile ilgili durumlarda genellikle yüz yüze ya da telefonda görüşmeyi tercih ediyor. Bu durumu kırmak ve medikal firmaların da dijital pazarlamada başarılı omasını sağlamak için medikal reklam ajansları bu 5 temel adımı izliyor:

  1. Sosyal medyada “şirketten müşteriye” (B2C) iletişimde daha aktif olun.
  2. Müşteri hizmetlerini sosyal medya kanallarına entegre edin.
  3. Mobil kullanıma yönelik iletişim ve takip hizmetleri geliştirin.
  4. Topluluk yönetimi ve sosyal medya bilgisi olan uzmanlar ila çalışmaya zen gösterin.
  5. Sosyal medya araçlarını sürekli izleyin ve kriz yönetimi adımlarını önceden belirleyin.

Son olarak unutmamak gerekir ki; sağlık sektöründe ilaçlar ve cihazlar kadar bilgi ve motivasyon da büyük önem taşıyor. Medikal firmalar için dijital medya pazarlaması ve sağlık iletişimi uygulamaları, hedef kitlelerinin bu firmalara karşı olan algısını yönetmekte en etkili kanallar olarak karşımıza çıkıyor. Medikal reklam ajansları ile doğru bir dijital medya stratejisi yürütmeyi başaran medikal firmalar, sağlık alanında müşterileriyle güçlü bir bağ kurma fırsatına sahip oluyor. Dolayısıyla sadece sağlık alanında ansiklopedik bilgiyi paylaşmak dışında sürdürülebilir pazarlama tekniklerini uygulamak için de dijital medya kanalları büyük önem taşıyor. Medikal reklam ajansları ve sağlık iletişimi alanında yaptıkları uygulamalar hakkında daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.