Sağlık İletişimi ve Yaratıcılık

Bir araziyi tam ortadan ayıran incecik fakat çok yüksek bir duvar var. Bu duvarın sağ tarafında yemyeşil çimenler, harika kuşlar, çiçekler ve bir göl var. Sol taraf ise kurak ve mayınlı bir alan. İçinde dikenli çitler, tuzaklar ve derin çukurlar var. Şimdi biz bu duvarın üzerinde yürüyoruz. Ne sol tarafa atlayabiliyoruz ne de sağ tarafa. Evet, tahmininiz doğru; sağ taraf iletişimde yaratıcılık, sol taraf ise sağlık iletişiminin kurallarla dolu arazisi. Biz ne yaratıcılığın süper keyifli bahçesinde sarhoş olacağız ne de mayınlı bir arazide kurallar konusunda hata yaparak markamıza zarar vereceğiz. Bizim amacımız ikisinin tam ortasında dengeli bir biçimde yürümek olacak. Bu işlerin nasıl olduğunu, regülasyonlarla olan mücadeleyi, yaratıcılığın bu sektörün neresinde olduğunu ve nasıl kullanılabileceğini birlikte konuşmak istiyorum. Çünkü 2015 yılında bir üniversite öğrencisi olarak staj yapmak için girdiğim reklam ajansından bugünlere kadar daima sağlık iletişimi alanının içinde ve çevresinde bulundum. Ve muhtemelen siz bu yazıyı okurken de bu civarlarda olacağım diye düşünüyorum.

Basit ve Odaklanmış Logolar Kullanın

İlaç sanayi ürünleri genellikle çeşitli elementlerden oluşan karmaşık yapılar içerirler. Ancak, tüm endüstrilerde olduğu gibi sağlık iletişiminde de marka kültürünün en önemli taşıyıcılarından biri olan logoların bu karmaşıklıktan uzak durması gerekir. Sağlık iletişiminde kullanılan logolar genellikle insan figürleri ve canlılık temalı semboller içerirler. Sağlık iletişiminde kullanılan logoların hedef kitleye doğru hitap etmesi ve ürünlerin sağlık yararlarını anlatabilmesi çok önemlidir.

Ayrıca markanın güvenilirliği için kurumsal çizgiyi doğru oluşturmak ve bu çizgiyi korumak gereklidir. Net yazı tipleri, doğru renkler ve çekici simgeler logolarda yer almalıdır.

 

Sağlık İletişimi ve Markayı İnsanlaştırmak

İnsan nitelikleri ile markanızı bir araya getirerek hedef kitle ile duygusal bir ilişki kurabilirsiniz. Bu, tüketicilerin hekimlerinden belirli markaları reçete etmelerini istemelerini kolaylaştıracaktır. Tüketici açısından ilaç markasının kişiliği, sağlıkla ilgili sorunları daha az korkutucu hale getirebilir. Bu da ilaçların hastalara daha yakın gelmesini sağlayarak doktor-hasta etkileşimlerini kolaylaştırabilir.

 

Sağlık İletişimi ve İnsanlarla Daha Derin Bir İlişki Kurmak

Türkiye’de ve dünyada birçok ülke, ilaç firmalarının iletişim faaliyetlerine kısıtlamalar getirmiştir. Bu durum, markaları hedef kitlesine ulaşma konusunda yeni ve yaratıcı yollar bulma konusunda teşvik etmiştir. Fakat bu hiç de kolay değildir. Çünkü hem yaratıcı olmak hem de kurallara uymak en büyük meydan okumadır.

Bu yaratıcı yolların en popüler olanlarından birisi de içerik pazarlamasıdır. YouTube videolarını, blog yazılarını ve sosyal medya paylaşımlarını bir araya getiren içerik pazarlaması, sağlık iletişiminde yepyeni strateji ve yol haritalarının oluşmasını sağlamıştır.

Doğru bir strateji ve iletişim tonuyla düzenli bir şekilde faydalı içeriklerden bir havuz oluşturabilen markalar bu sayede hedef kitlesi ile arasında güçlü ve derin bir bağ oluşturmuştur. Bizim de bu doğrultuda oluşturduğumuz Her Yaşta Sağlık sayfasına göz atabilirsiniz:

http://www.heryastasaglik.com/

Markalar insanlara sadece reçete ile ürün satmak yerine onların değerlerini, inançlarını anlamalıdır. Örneğin yaşlanma konusunu ele alalım. Bir marka bu konuyla ilgili sadece daha fazla reçete yazdırma yollarını aramak yerine, insanlara yaşlanmanın ne anlama geldiğini yeniden düşündürdüğünde onlarla duygusal bir ilişki kurmuş oluyor. Ve bu duygusal yaklaşım üzerinden insanlarla daha derin bir ilişki kurarak marka sadakatini artırması da mümkün oluyor.

 

Etkili Pazarlama Materyalleri Yaratın

Tanıtım materyalleri sağlık iletişimindeki kurallar ve yoğun rekabet dolayısıyla bir markanın fark yaratabilmesini sağlama gücüne sahip çok önemli araçlardır. Tanıtım materyallerinin başarılı olması için bu malzemelerin markanızın kültürünü ve ürünlerinizi iyi yansıtması gerekir. Ve tasarım elementlerinin doğru kararlar ile verilmesi büyük önem taşır. Çünkü buradaki hedef kitle sağlık sektörü profesyonelleridir. Ve onlarla yapılacak kısa görüşmeler sonunda akıllarında yer etmek ve ikna olmalarını sağlamak sadece bu şekilde mümkündür.

İlaçların yararlarını vurgulayan tanıtım materyallerini doktorlara göndermek önemlidir. İlaçla ilgili klinik çalışmaların sonuçları da promosyon materyallerine yaratıcı biçimde dahil edilebilir. Rapor edilen klinik çalışmaların adil ve tarafsız olmasını sağlamak için büyük özen gösterilmelidir.

Genellikle verilen materyaller kalemler, USB’ler, mouse altlıkları, hap kutuları, kupalar ve tanı koymaya yardımcı araçlardır. Bunların dışında daha yaratıcı materyaller üretebilmek ise markaların yararına olmaktadır. Bu ürünlerin doktorlara düzenli olarak verilmesi ilaç markalarının daha hatırlanabilir olmasını sağlamaktadır.  

 

Toplum Yararını Önemseyin

Markaların sosyal sorumluluk projeleri üretmesi, katkıda bulunması ya da desteklemesi toplumla kurduğu ilişkiyi kuvvetlendirir. Markaların kendi kültürleri, büyüklüklüleri ve organizasyonları doğrultusunda bu tarz projelere dahil olması, hem çalışanlarıyla olan ilişkisini daha iyi bir noktaya taşıyacak hem de onlara daha iyi bir dünya için çalışıyor olmanın gururunu yaşatacaktır.

Medikal ajansların markalara faydalarını da şu yazıdan okuyabilirsiniz: https://creatuce.com/medikal-ajans-ve-markalara-faydalari/

Son Söz

Sağlık sektöründe iletişim faaliyeti gerçekleştirmek markalar ve ajanslar için zorlu fakat tatmini yüksek bir iştir. Bir çiftin çocuğunun olabilmesi, kanseri yenen insanlar, toplumda AIDS’li hastalara karşı ön yargıların azalması, bazı hastalıklara karşı bilincin artması bu örneklerden sadece birkaçı. Ayrıca sağlık sektöründe bir insana yardım ettiğinizde sadece ona yardım etmiş olmuyorsunuz; onun ailesine, arkadaşlarına, komşularına da yardım etmiş oluyorsunuz. Unutmayın, bir insanı değiştirmek dünyayı değiştirmeyebilir fakat bir insanı değiştirmek onun dünyasını değiştirebilir.

 

Bize konuyla ilgili her türlü yorum ve fikirlerinizi iletebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*