preloader
Yukarı
İletişime Geç
Esentepe mahallesi Büyükdere caddesi
Loft Residence apt. No.201/6 Şişli İst
Tel: 0850 225 0 555
Tanışalım
Yeni bir reklam gezegenini keşfetmek
ve bizleri tanımak için
merhaba@creatuce.com

Medikal Pazarlama ve 5 Temel Konu

Medikal pazarlama, sağlık sektöründeki firmaların ürün ve hizmetlerini daha fazla kişiye ulaştırmak ve/veya toplumla olan ilişkilerini güçlendirmek amacıyla geleneksel ve dijital mecraları kullanarak doğru mesajları doğru kişilere ulaştırma çabalarıdır.

sign table about path

1-Medikal Pazarlama Başlığı Altında Olmazsa Olmaz: Regülasyonlar

Sağlık sektöründeki herhangi bir firmada çalışan birine ya da bir medikal reklam ajansı çalışanına ‘’Seni medikal pazarlamada en çok zorlayan konu nedir?’’ diye sorsanız büyük ihtimalle regülasyonları yani sağlık iletişimindeki yönetmelikleri işaret edecektir. Bu sektörde diğer sektörlerde olmadığı kadar çok kural vardır. Bu kurallar kime iletişim yapılabileceğinizden tutun da nasıl iletişim tarzlarına izin verildiğine kadar detaylı birçok kuralı içerir. Bu kurallar bu sektör için oldukça önemlidir. Çünkü binlerce lira harcanan bir kampanyanın yayınlanmaması, onaylanmaması ya da ceza alması mümkündür. Dolayısıyla hem marka tarafında hem de ajans tarafında bu işin kurallarını bilen kişilerin olması çok ama çok önemlidir.

crowd people look same direction

2-Medikal Pazarlama Deyince Önemi Bambaşka: Hedef Kitle

Hangi sektörde pazarlama faaliyeti yapıyor olursanız olun hedef kitlenizi asla es geçmemelisiniz. Çünkü hedef kitle ikna edilmesi gereken kişilerin oluşturduğu, size para kazandıracak yegâne topluluktur. Size güvenecek olan kişilerdir. Dolayısıyla hedef kitlenin başkalarına dahi söyleyemediği içgörüleri yakalamak ve o içgörüleri doğru kullanmak kampanya başarısı için kilit rol oynar.

Medikal pazarlamada sık sık karşılaşılan bir durum da hedef kitleyi temsil eden her bir bireyin farklı demografik, psikolojik ve sosyo kültürel özellikte olabilmesidir. Böyle bir durumda etkili bir kampanya planlamak doğru iletişim tonunu ve araçlarını belirlemenin çok daha üzerinde bir çaba gerektirecektir.

coin box on the table

3-Medikal Pazarlamada da İpler Onda: Bütçe

Tüm pazarlama faaliyetlerinde olduğu gibi medikal pazarlamanın da kapsamını belirleyen en önemli etmenlerin başında bütçe gelir. Bütçe özellikle sağlık iletişiminde daha dikkatli ve doğru harcanmalıdır. Bir önceki maddede anlatılan hedef kitlenin durumu dolayısıyla doğru noktalarda doğru bütçelerin harcanması ve geri dönüşünün izlenmesi gerekir. Bunu sağlamanın yolu ise doğru rakip analizi ve hedef kitle analizi gibi analizlerin yapılmasıdır.

color paint boxes

4-Medikal Pazarlamada Es Geçilmemeli: Yaratıcılık

Pazarlamanın elementleri ürün, fiyat, konumlandırma ve tanıtımdır. Bu dört elementten tanıtımın hedef kitlesini etkilemesi ve bir marka sadakati yaratması gerekmektedir. Peki, bunu nasıl başarır? Tabii ki yaratıcılığı kullanarak.  Fakat sağlık iletişiminde yaratıcılık oldukça bıçak sırtı bir konudur. Çünkü bir tarafta ajansın ne kadar uçabileceğini belirleyen kurallar diğer tarafta ise etki yaratmak isteyen bir marka vardır. Bu iki durumla başa çıkılırsa ortaya gerçekten doğru bir iş çıkma ihtimali de artar.

measurement

5-Medikal Pazarlamada Başarı: Ölçümleme

Marka, medikal ajansa brief’i verdi. Medikal ajans, brief’e çalışıp markaya debrief sundu. Strateji ortaya çıkarıldı. İşlerin fikirleri, taslakları, son halleri derken kampanya onay aldı ve kampanya yayında.

Zorlu bir sürecin sonu gelmiş gibi… Fakat çok önemli ve tüm yapılan işlerin değerini ortaya çıkaracak son bir adım daha var: ölçümleme. Markanın kampanya hedefleri ve amacı neydi, ne kadarına ulaşıldı, nasıl geri dönüşler alındı… Bu çok değerli sorular dürüst bir şekilde yanıtlandığında markaya büyük katkı sağlarlar. Çünkü ölçmeden bilemezsin.

Bu yazıda medikal pazarlamada es geçilmemesi gereken konuları anlatmaya çalıştık. Düşüncelerinizi bize yazmayı unutmayın.

Author avatar
creatuce
https://creatuce.com/