preloader
Yukarı
İletişime Geç
Esentepe mahallesi Büyükdere caddesi
Loft Residence apt. No.201/6 Şişli İst
Tel: 0850 225 0 555
Tanışalım
Yeni bir reklam gezegenini keşfetmek
ve bizleri tanımak için
merhaba@creatuce.com

Medikal reklam ajansı nasıl seçilir?

Sağlık sektöründe yer alan markaların iletişim faaliyetlerinde ortaklaşa çalışacakları ajansları son derece dikkatli seçmeleri gerekiyor. Çünkü bu seçim bir iş ortaklığını ifade ediyor. Bir medikal reklam ajansı sadece sıradan bir hizmet sağlayıcı değildir. Evliliğe benzetilebilecek bu birliktelikte seçeceğiniz medikal reklam ajansı, işletmenizi ve büyüme hedeflerinizi anlayan, güvenilir ve profesyonel bir ortak olacaktır. Eğer aklınızda en iyi ajans hangisidir gibi bir soru varsa şu makalemizi inceleyebilirsiniz: https://creatuce.com/en-iyi-reklam-ajansi/

Öncelikle yazının devamının tüm okuyucular için anlamlı olabilmesi adına şunu da belirtelim; eğer amacınız sadece şık bir web site tasarımı ya da bir sağlık kongresi için bir broşür yaptırmaktan ibaretse bu yazıda bundan daha derinlikli bir marka-ajans iletişim birlikteliğinden bahsedeceğimizi söyleyelim.

1. Medikal reklam ajansı ile ortaklık düzeyinde çalışmaya hazır mısınız?

Bir medikal reklam ajansını seçmek için profesyonel anlamda bir ajansa tam anlamıyla güvenmelisiniz. Bu iş ortaklığında pazarlama faaliyetlerinin gerçekten etkili olabilmesi için gizli bir gündem, hasıraltı edilen sorunlar veya net olmayan hedefler yer almamalıdır. Aksi halde markanın sorunlarına medikal reklam ajansı gerçek çözümler getiremez. Bu çözümleri oluşturabilmesi için de gerçek sorunları görmesi ve analiz etmesi gerekir. Gerçek sorunları konuşmak da tam anlamıyla karşılıklı güven ortamında mümkündür. Unutmamak gerekir ki, bu bilgileri ajansa profesyonel uzmanlığı için sunan marka, o ajansın heyecanına, tecrübesine ve en önemlisi profesyonelliğine güvenebilmelidir.

2. Medikal reklam ajansı ile çalışma riski nedir?

Pazarlama ve reklamcılık daima bazı risk unsurlarını içerir. Ancak, aynı tıp pratiğinde olduğu gibi, uzun süreli deneyimden yararlanmak ve en iyi uygulama tekniklerini uygulamak risk faktörlerini azaltır. Genellikle risk faktörleri muhatap olunan medikal reklam ajansının kültürüne, deneyimine ve ne denli uzman profesyonellere sahip olduğuyla ilgili olarak azalır veya artar.

Ölçüm

3. Medikal reklam ajansı ile çalışmak sonuçları nasıl etkiler?

Sağlık sektöründeki bir markanın bir medikal reklam ajansıyla çalışması için düzinelerce yanlış neden vardır. Pazarlama ve reklamcılık faaliyetleri, markanın kendisini iyi hissetmesini sağlamak veya çalışanların arkadaşlarını ve ailelerini etkilemek amacıyla gerçekleşmemelidir (bu durum gerçekten çok yaşanıyor). Etkili ve başarılı bir pazarlama ve reklam planı, açıkça tanımlanmış hedeflere ve belirli metriklere dayanmalıdır. Dolayısıyla performans ve başarıyı anlamlı biçimde tanımlayan bir medikal reklam ajansı ile çalışmalısınız. Tüm gücüyle, sadece itibarını düşünerek reklam sektöründeki ödülleri kazanmaya odaklananlara değil.

Bonus: Medikal Reklam Ajansı Seçimi Konusunda Yardımcı Olabilecek Minik Tüyolar

  • Çalışmayı düşündüğünüz ajansın daha önce yaptığı işlere bakın, hangi mecralara neler üretilmiş öğrenin. Sadece yayınlanan işlerine değil; bir şekilde rafa kalkmış işlerini de –mümkünse- inceleyin.
  • Ajans bünyesinde hangi pozisyonlarda çalışanları var öğrenin. Mesela medikal kökenli çalışanlar marka iletişim çalışmalarında büyük öneme sahiptir.
  • Medikal bir ajans seçiyor olsanız da yaratıcılık ve etki konusuna da odaklanmış olmalarına dikkat edin. Bu konuyla ilgili yazımızı şuradan okuyabilirsiniz: https://creatuce.com/saglik-iletisiminde-yaratici-olmak-dar-sinirlarda-genis-hayal-gucu/
  • Çalışmayı düşündüğünüz ajansın bir felsefesi var mı, markalar ile olan ilişkileri nasıl bunu araştırın ve sorgulayın.
  • Çalışmayı düşündüğünüz ajansın tam hizmet ajansı olmasının birçok faydası vardır. İşlerinizin tek bir yerden çıkarak bütüncül bir yaklaşım sunması, güçlü bir iletişim ağının olması, hızlı üretim sağlaması bunlardan sadece birkaçıdır. Şu videoda bunu anlattık: https://www.youtube.com/watch?v=7dGNZ_QTHKY

Yazıyla ilgili soru ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

Author avatar
creatuce
https://creatuce.com/